List otwarty u premiera

Powrót do komunikatów

Prawie 140 tysięcy podpisów przekazali do Kacelarii Prezesa Rady Ministrów dziś po 13 organizatorzy akcji "Bez Giertycha".

Apel o odwołanie Romana Giertycha ze stanowiska ministra edukacji jest największym listem otwartym w historii Polski. Po wydrukowaniu podpisy zajęły ponad 3600 stron ważących w sumie około 18 kilogramów. Gdyby ułożyć te strony jedną za drugą, miałyby długość 12 szkolnych boisk piłkarskich.

Lista sygnatariuszy jest bardzo zróżnicowana. Obok akcentowanych już przez media podpisów osób publicznych - profesorów, ludzi kultury, działaczy społecznych i dziennikarzy - podpisali się przedstawiciele niemal wszystkich zawodów, robotnicy, nauczyciele, rolnicy, studenci, uczniowie, a także bezrobotni; mieszkańcy wielkich miast, miasteczek i wsi. Ich podpisy wydają nam się szczególnie cenne. Nie tylko dlatego, że właśnie dzięki nim jest to największy list otwarty w historii Polski. Również dlatego, że są one często dowodem cywilnej odwagi.

Do podpisów organizatorzy dołączyli list przewodni. W czasie przekazywania dokumentów, towarzyszyła im duża grupa dziennikarzy z najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych (poza TVP - "nie mamy na to czasu").

W licznych wywiadach organizatorzy opowiadali o przebiegu zbierania podpisów (w tym atakach na nasze serwery), ogromnym odzewie na akcję - tysiącach listów, który doprowadził do przekształcenia jej w ruch społeczny i powstania nowej inicjatywy o nazwie "Monitor Edukacji". Organizatorzy zaprezentowali też egzemplarz podręcznika "Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą", który stał się powodem odwołania szefa Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

O ORGANIZATORACH
Jesteśmy grupą przyjaciół i znajomych związanych z oświatą. Apel do Premiera to całkowicie oddolna, obywatelska inicjatywa.

WIĘCEJ INFORMACJI

(08.06.2006)

Informacje: Najczęściej zadawane pytania • Newsletter • Dla mediów • Kontakt z organizatorami